Reinhard Marx bíboros, a Német Püspöki Kar e héten megválasztott új vezetője, tegnap aláírta azt a javaslatot melyben a német püspökök hivatalosan is kiállnak az elvált és újra megházasodott katolikus hívek számára a szentségek kiszolgáltatása mellett, egy átmeneti, „penitencia” időszaknak nevezett idő leteltével – adta hírül a legtöbb nagy hírportál az AP hírügynökségre hivatkozva (ld. pl. abcnews.go.com hírét).
A hazai katolikus hírportál nem számolt be erről az eseményről, sőt úgy tűnik, hogy a bíboros megválasztásáról szóló tudósítást is utólag „korrigálták”. Eredetileg ugyanis a mandiner.hu által is átvett Magyar Kurír cikk ide vonatkozó része így szólt:
A Münsterben ülésező német főpásztorok március 12-én, szerdán Reinhard Marx bíborost választották meg Németország püspöki konferenciájának új elnökévé…
A Münsterben ülésező német főpásztorok március 12-én, szerdán Reinhard Marx bíborost választották meg Németország püspöki konferenciájának új elnökévé.
A 60 éves főpásztor Robert Zollitsch nyugalmazott freiburgi érsek utódaként lép e hivatalba. Zollitsch érsek neve életkora miatt nem szerepelhetett az elnökké választható bíborosoké között.
Reinhard Marx bíboros, München-Freising érseke több hivatalt tölt be a Szentszéknél: tagja annak a bíborosi tanácsnak, amely a pápát egyházkormányzati és a kúria reformjait illető kérdésekben segíti, továbbá tagja a Katolikus Nevelésügyi Kongregációnak, a Keleti Egyházak Kongregációjának és az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának. Ő az Európai Unió Püspöki Konferenciái Bizottságának (COMECE) elnöke és az új vatikáni Gazdasági Tanács koordinátora.
Marx bíboros a szerzője A tőke című, az egyház társadalmi tanítását az ő nézőpontjából bemutató kötetnek, amely magyarul is megjelent. A bíboros tudatosan játszott rá névrokona hírnevére.
A bíboros nemrég vitába keveredett a Hittani Kongregáció vezetőjével. Gerhard Ludwig Müller érsek ugyanis Robert Zollitsch nyugalmazott freiburgi érseket arra kérte: vonja vissza a szeptemberben Kéznyújtás címmel megjelent lelkipásztori irányelveket, amelyekben Zollitsch bizonyos körülmények között lehetőséget lát arra, hogy az eucharisztia szentségéhez járuljanak azok az elvált és újraházasodott katolikusok, akiknek előző, szentségi házassága nem rendezhető, polgárilag megkötött új házasságukat pedig kellően felelősségteljes módon élik meg.
Müller érsek levelére Reinhard Marx, aki Ferenc pápa nyolc fős tanácsadó testületének is tagja, kritikát fogalmazott meg a Hittani Kongregáció prefektusának álláspontjával szemben. A bíboros szerint „a prefektus nem zárhatja le ezt a vitát. Annak leszünk tanúi, hogy széles körű párbeszéd indul a kérdésről, de hogy milyen eredménnyel zárul, azt ma még nem láthatjuk előre”. Marx bíboros korábban maga is kritizálta a freiburgi dokumentumot, elítélve a különutas magatartást, rámutatva, hogy összhangban kell maradni az Egyházi Tanítóhivatallal.
Csakhogy az a link, amely elvileg erre a cikkre mutatott, immáron nem működik, helyette egy másik linken keresztül elérhető oldalon ennyi olvasható a Magyar Kuríron a püspökkari elnök megválasztásáról:
Reinhard Marx bíboros a német püspöki konferencia új elnöke
2014. március 12. szerda 14:45
A Münsterben ülésező német főpásztorok március 12-én, szerdán Reinhard Marx bíborost választották meg Németország püspöki konferenciájának új elnökévé – közölte a Radio Vatikan
A 60 éves főpásztor Robert Zollitsch nyugalmaztott freiburgi érsek utódaként lép e hivatalba. Zollitsch érsek neve életkora miatt nem szerepelhetett az elnökké választható bíborosoké között.
Reinhard Marx bíboros, München-Freising érseke több hivatalt tölt be a Szentszéknél: tagja annak a bíborosi tanácsnak, amely a pápát egyházkormányzati és a kúria reformjait illető kérdésekben segíti, továbbá tagja a Katolikus Nevelésügyi Kongregációnak, a Keleti Egyházak Kongregációjának és az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának. Ő az Európai Unió Püspöki Konferenciái Bizottságának (COMECE) elnöke és az új vatikáni Gazdasági Tanács koordinátora.
A német püspöki konferencia elnökévé való megválasztása után adott első nyilatkozatában Marx bíboros nagy kihívásnak nevezte új tisztségét.
Magyar Kurír
Láthatóan erősen megkurtították a jelenleg elérhető változatot a Mandiner által átvetthez képest, aminek az okait nem nehéz kitalálni, ha megnézzük, hogy mi hiányzik a rövidített változatból, és figyelembe vesszük, hogy a Magyar Katolikus Püspöki Kar (MKPK), amelynek a hivatalos hírportálja a Magyar Kurír, alapvetően ugyanahhoz a konzervatív irányvonalhoz tartozik, amelyhez a hosszabb cikkben említett Müller bíboros is. Ezek után azon sem csodálkozhatunk, hogy a Magyar Kurír nem számolt be az új vezetés egyértelmű kiállásáról a megválasztása előtt már a Német Püspöki Kar által megfogalmazott reformelképzelések mellett (melyekről korábban mi is hírt adtunk).
Nagyon tanulságos, hogy Marx bíboros álláspontjával kapcsolatban még egy olyan kommentelő is az alábbi kritikus bejegyzést tette, aki egyébként saját blogjának egyik posztjában népszerűsítette a vatikáni kérdőívvel kapcsolatos írásainkat:
Blogin http://apologetika.blog.hu 2014. március 13. 14:00
Szomorú látni, mikor papok sem értik, hogy az eucharisztikus communióban való részvétel tilalma nem büntetés a szimultán második házasságban élők számára, hanem életállapotukból fakadó következmény. A minap épp egy ökumenikus teológus anyagát olvastam erről, szegény láthatólag nem katolikus teológus, mert ő maga sem értette, végül bíborosok magyarázták el neki. De amíg vágyvezérelten gondolkodunk, addig hittudományi kérdésekben nem várhatunk eredményt. Különösen ezért fájó mindezt klerikusoktól tapasztalni.
Illő és alkalmas az efféle sajnálatos helyzetbe kerülteket a szentáldozásnál kihívni és megáldani, de az Oltáriszentséget kiszolgáltatni számukra nem lehetséges, és ebben aligha várható radikális változás sem az idei különleges családpasztorációs szinódus, sem a jövő évi rendes szinódus döntései nyomán, jóllehet a kegyelem ideje eljön a szimultán második házasságban élőknek is. De remélhetőleg teológiailag és kánonjogilag is rendezett módon.
Nagyon árnyaltan kell tehát a hazai Katolikus Egyház (és persze különösen a világegyház) jelenlegi állapotát értékelni, hiszen nagyon sokféle szempont mentén oszlanak meg a vélemények. Ugyanakkor az már biztos, hogy csak úgy lehet reális képet kapni minderről, ha nem elégszünk meg a hazai hivatalos katolikus média által bemutatott információkkal.