Ma, május 17-én van a homofóbia és transzfóbia ellenes világnap, melyhez kapcsolódó imavirrasztásról többször írtunk már, legutóbb április végén, amikor beszámoltunk arról, hogy a kezdeményező olaszokon kívül Hollandiában, Spanyolországban és Máltán is tartanak imádságos megemlékezést a homofóbia áldozatainak emlékére. Azóta újabb országokban, illetve további helyszíneken szerveződtek – gyakran ökumenikus jelleggel – hasonló megemlékezések. Sajnos Magyarországon nem volt olyan egyházközség, vagy gyülekezet, amely csatlakozott volna a kezdeményezéshez, ezért a magyar hívek csak egyénileg tudnak bekapcsolódni az imavirrasztásba.
A világi szervezetek, és a média részéről is nagyon kevés érdeklődés mutatkozik hazánkban a téma iránt. A Háttér Társaság „LMBTQI jogok Magyarországon: Fókuszban a szivárványcsaládok” címmel emberi jogi szemináriumot szervezett múlt pénteken, amelyről azonban a média (szinte) egyáltalán nem adott hírt, és a Társaság honlapján látható képek tanúsága szerint a részvevők száma is meglehetősen alacsony volt. A szeminárium keretében bemutatták a Háttér Társaság átfogó jelentését a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszexuális (LMBTQI) emberek magyarországi helyzetéről, amely az Európa Tanács 2010-ben, valamennyi tagállam, közük Magyarország által is elfogadott ajánlásában foglaltakkal ütközteti a mai magyar jogi és társadalmi valóságot. A jelentés szerzői közel száz konkrét jogalkotási és közpolitikai lépésre tettek javaslatot a kormány számára, melyek végrehajtása elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy Magyarország megfeleljen az LMBTQI emberekkel kapcsolatos emberi jogi elvárásoknak.
Az Európa Tanács által létrehozott, és éppen Magyarországon, Budapesten működő Európai Ifjúsági Központ ugyancsak szervezett egy szemináriumot, „A fiatalok válaszai a homofób és transzfób gyűlöletbeszédre” címmel, azonban erre vonatkozóan magyar nyelvű meghívót, előzetes tájékoztatót, vagy média tudósítást nem találtunk. Külföldi jogvédő szervezetek honlapján lehetett jelentkezni rá (így pl. dayagainsthomophobia.org és az iglyo.com oldalon).
Az Európa Tanács angol nyelvű honlapján egy nappal a program kezdete előtt jelent meg egy szűkszavú tájékoztató. Ezen kívül az Európai Bizottság által támogatott eurodesk.hu oldalon bíztatták még az oldal látogatóit arra, hogy csatlakozzanak a homofóbia és transzfóbia ellenes akciónaphoz, és az általuk javasolt „akciók” valamelyikével járuljanak hozzá a megértéshez és az elfogadáshoz. Ezek között az un. akciók között angol nyelvű honlapok olvasása, megosztása, kommentelése, a homofób gyűlöletbeszéd bejelentése, és hasonló jellegű ötletek szerepeltek, azonban semmilyen hazai rendezvényt, a hazai speciális problémákkal foglalkozó programot nem tartalmaztak. Meglepő módon még az Amnesty International magyar nyelvű honlapja is csak az alábbit tartalmazta május 16-án:
A hazai médiában elismerésre méltó kivételnek számított az infodunaujvaros.hu honlap cikke, mely pár nappal korábban, az Eurovíziós Dalfesztivál döntőjével kapcsolatos homofób kirohanásokra is reagálva tett említést a homofóbia ellenes világnapról.
Egyelőre tehát továbbra is nyitott kérdés marad, vajon mikor fog Magyarország is eljutni oda, hogy politikai kötődésüktől függetlenül, a társadalom széles rétegei számára magától értetődő legyen a homofób gyűlölet minden formájának elutasítása, és az, hogy szolidaritást vállaljanak a homofób és transzfób indíttatású bűncselekmények áldozataival.
Kiegészítés 2014. 05. 18. 6:30. Miközben Magyarországon szinte semmilyen érdemi, a szélesebb nyilvánosságot megszólító rendezvény nem volt a világnap alkalmából, az Amnesty International magyar nyelvű honlapján még másnap is csak a fenti képen látható tartalom volt elérhető (!), a politikai szereplők közül is csak elvétve tettek közzé néhányan egy-egy nyilatkozatot (így pl. Székely László ombudsman, aki megállapította, hogy sokat kell még tenni az elfogadás érdekében, és Schneider Tamás jobbikos képviselőé, aki szerint "Az igazságot kimondani nem homofóbia"), addig Pozsonyban nagyon jó programot szervezett egy emberjogi egyesület. Röviden idézzük az ujszo.com szombati hírét: "A Dúhový rok (Szivárvány év) szervezői szerint az egész május az LGBTI (leszbikus, gay, biszexuális, transznemű, interszexuális) hónapja. A program fénypontja a májusfa állítás lesz, amelyre délután 3 órakor kerül sor. „Május végre nem csak a heteroszexuális párok hónapja lesz, de mindenkié, aki a szerelmét akarja kimutatni.” – olvasható a szervezők internetes oldalán. A látogatók egy „Nemet a homofóbiának és a transzfóbiának” felirattal fényképezkedhetnek majd le, amelyet a szervezők felhasználnak majd az internetes kampányukban is. A rendezvénysorozat keretén belül röplabda-tréninget tartanak, valamint professzionális elsősegély nyújtást is bemutatnak majd. Este kilenc órakor kerül megrendezésre a „Meleg parkett” tánckurzus, amelyre elsősorban a LGBTI párokat várnak."