A Magyar Tudományos Akadémia a 192., rendkívüli közgyűlésén 93%-os támogatottsággal elfogadta a „A Magyar Tudományos Akadémia küldetése 2019” c. dokumentumot - adta hírül az MTA.hu. Rendkívül tiszteletre méltó, ahogy a tudóstársulat rendíthetetlen, és büszke öntudattal felülemelkedett a minden határon túlterjeszkedő politikai hatalomnak a kutatóintézet-hálózat elcsatolásával kapcsolatos döntésén. Annak ellenére, hogy előtte oroszlánként védték a háttérintézményeik függetlenségét a kormányzati hatalomtól, a törvény elfogadása után szó nélkül tudomásul vették a politikusok döntését, és elfogadták az új helyzethez alkalmazkodva a küldetési nyilatkozatot, melyben hitet tettek amellett, hogy az akadémia számára továbbra is „a legfőbb szempont a magyar tudomány működésének megőrzése minden területen”.
Az elfogadott dokumentum hét pontban foglalja össze az MTA céljait és feladatait. A hatodik pontban a dokumentum – az Akadémiai Törvénnyel összhangban – leszögezi, hogy „Az Akadémia a nemzet tanácsadója”. A kissé patetikus megfogalmazás ellenére ez a pont kiemelkedően fontos feladatot és felelősséget ró az Akadémiára az olyan társadalmi problémák megoldási javaslataival kapcsolatban, mint amilyen az egészségügy jelenlegi, egyre mélyülő válsága. Az MTA rendelkezik a társadalom és a közélet különböző szakterületeit magában foglaló tudásbázissal, beleértve az egészségtudományokon kívül a szociológiát, szociálpolitikát, a közgazdaságtant és a jogtudományokat. Az egészségügyi ellátás átalakítása az összes felsorolt szakterületet érinti, és addig nem is lehet eredményes egyetlen reformelképzelés sem az egészségügyben, amíg figyelmen kívül hagyják a különböző társadalmi szereplők eltérő szempontjait, érdekeit.
Tisztán logikai alapon tehát aligha kétséges, hogy egy ilyen horderejű össztársadalmi kérdésben a „Nemzet Tanácsadójának” feladata és felelőssége van a megoldáskeresésben. Az Akadémiának ki kell alakítania saját álláspontját az egészségügyi ellátórendszer működésének átalakításával kapcsolatban, és a nyilvánosság eserjével küzdenie kell azért, hogy előbb-utóbb a politikai döntéshozók rákényszerüljenek az MTA javaslatainak végrehajtására.