Dr. Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) egyik új alelnöke az egészségügyben meglévő hálapénz-rendszerrel kapcsolatban az Indexen megjelent írásában a kormány-propaganda újabb politikai kommunikációs csapdája ellen próbál fellépni a rendelkezésére álló szerény eszközökkel.
A cikk precízen mutatja be a hálapénz-rendszer néhány szégyenletes aspektusát, melyek miatt a betegellátás, az orvos-utánpótlás és az orvosi tevékenység presztízse szempontjából is elengedhetetlen a MOK által javasolt, a hálapénz eltörlését és az orvosok korrekt fizetését tartalmazó csomag elfogadása. Azon már meg sem lepődünk, hogy a Kamara honlapján 8-9 napja megjelent írást eddig nem egészen 20 ezren nézték meg, ami elenyészően kevés az ügy össztársadalmi jelentőségéhez képest (pl. a jelen blog sikeresebb írásainál is 11-14 ezer az oldalletöltések száma). Pedig bármikor, bármelyikünk szorulhat az egyre rosszabb helyzetben lévő kórházakban valamilyen ellátására.
Várható volt, hogy a kormányzati kommunikáció nem lesz lelkes, de az a sunyi, cinikus, orvoskollégához méltatlan reakció, amit az egészségügyi államtitkár megengedett magának, minden határon túlmegy. Első reakciójuk: „Az egészségügy finanszírozása, az ágazatban dolgozók anyagi elismerése annál sokkal felelősségteljesebb feladat, minthogy egyesek licitversennyé silányítsák”, ami azért felháborító, mert pont az az egészségügyi kormányzat papol a „felelősségteljes feladat”-ról, amelyik tétlenül nézi, hogy Egy városnyi embert menthetett volna meg a magyar egészségügy, ha a piaci árakat szem előtt tartva finanszírozná az állam az egészségügyi ellátórendszert, és a kormányzat adekvát lépéseket tenne a valós problémák megoldása érdekében.
Ennél is felháborítóbb, hogy a jelenlegi kormányzat politikai céljait gátlástalanul kiszolgáló szakszervezeti vezető, Cser Ágnes etikátlannak és igazságtalannak tartja az orvoskamara javaslatát, amely szerint büntetni kellene a paraszolvenciát. De a legmegdöbbentőbb Horváth Ildikó nyilatkozata volt, aki szerint a kamara döntse el, hogy a hálapénzért börtönbe küldené-e az orvost. A Kamara? Milyen alapon?! A büntethetőség kérdését a Büntető Törvénykönyv (Btk) szabályozza. Ezt a felelősséget nyilván nem vállalhatja át a MOK a Parlamenttől, de ezt nyilván nem is gondolták komolyan, csupán a politikai csapdaállítás volt a cél: ha a MOK kitart a hálapénz kriminalizálása mellett, akkor a vezető, sok paraszolvenciát kapó orvosok támogatását veszíti el, ha nem tart ki hálapénz ellelni fellépés mellett, akkor saját magát járatja le. Vagyis a MOK "vigye el a balhét", a Kormány meg majd learatja a hálapénz eltörlésének dicsőségét. Felháborító!
Svéd Tamás jól oldotta meg ezt a feladványt, és sikeresen elkerülte a MOK részére felállított csapdákat. Most már csak arra lenne szükség, hogy az orvosok és a társalom egésze minél egységesebben lépjen fel az egészségügyi ellátást alapjaiban veszélyeztető, aljas intrikákkal leplezett kormányzati tehetetlenség ellen.