A Magyar Orvosi Kamara (MOK) mai sajtótájékoztatóján a széles nyilvánosság is szembesült azzal a ténnyel, hogy a kórházak és rendelők orvosai, nővérei sem kaptak hatékony védelmet biztosító maszkokat. Ez azt jelenti, hogy ha fertőzésgyanús beteget látnak el, akkor azt kockáztatják, hogy ők is megfertőződnek a potenciálisan halálos koronavírussal, miközben létezik olyan védőmaszk, amely igen nagy biztonsággal meg tudná védeni őket. Mindez nemcsak azért probléma, mert így a járványnak egy az olaszországi epidémiához hasonló terjedése esetén az orvosok és nővérek saját egészsége veszélybe kerül (persze ez sem mellékes, hiszen nekik is csak egy életük van!), de – könnyen belátható módon – a betegellátás is ellehetetlenül, ha az egészségügyi személyzet megbetegszik. Ezt egyébként a kormányzat is felismerte, és három nappal ezelőtt az „operatív törzs” utasította a kórházigazgatókat, hívják fel dolgozóik figyelmét, hogy „egészségük megőrzése nemzetbiztonsági érdek, hiszen a betegbiztonság és az egészségügyi ellátás biztosításához kiemelten fontosnak tartjuk az egészségügyi ellátó személyzet egészségének és munkaképességének megőrzését”. Csakhogy ez utóbbi érdekében egyetlen dolgot tett a közbeszédben sokszor csak „operett törzsnek” nevezett testület: felkérte az egészségügyi dolgozókat, hogy ne utazgassanak, hanem „maradjanak most itthon, és legyenek elérhetőek!”.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyan február 27-én azt mondta, hogy „1 millió 200 ezer szájmaszk ma is rendelkezésre áll, ezeknek a gyógyszertárakba eljuttatásáról gondoskodnak, valamint napi 25 ezer maszkot készítenek”, arról azonban azóta sem kapott hivatalos tájékoztatást a lakosság, hogy milyen maszkokról van szó, olyanokról, amik érnek valamit a járvány elleni védekezésben, vagy a megfelelő védelmet nem nyújtó hagyományos maszkokról. Aki veszi a fáradtságot, az a neten gyorsan megismerheti a különbséget a hagyományos orvosi maszk és a vírusfertőzések ellen hatékony védelmet nyújtó N95, FFP2 és FFP3 maszkok között. A lényeg röviden az, hogy a hagyományos orvosi maszk csak arra jó, hogy az egészségügyi személyzet ne fertőzze meg a pácienseket, de nem védi meg a viselőjét, ha az egy fertőző beteggel találkozik. Ebből adódóan az orvos, vagy a nővér könnyen megfertőződhet, és ha nem is adja tovább a fertőzést, rövid időn belül munkaképtelenné válik, és nem fogja tudni ellátni a közben esetleg rohamosan gyarapodó számú fertőzött beteget. Tény az, hogy a kórházakban az egészségügyi dolgozók elenyészően kis hányadának jutott a hatékony védelmet biztosító maszkokból, a többiek meg a hagyományos maszkot használhatják.
A megfelelő védelmet nyújtó maszkokra természetesen nemcsak az egészségügyben dolgozóknak lenne szüksége, hanem minden olyan munkavállalónak, aki sok emberrel kerül a munkája során kapcsolatba. Alapvetően nyilván mindenki számára hozzáférhetővé kellene tenni ezeket a védőeszközöket, azonban a boltok és a web-áruházak készletei kifogytak az egyébként igencsak borsos áron adott maszkokból (3-4 ezer Ft/db, egy darab legfeljebb 72 óráig használható), utánpótlás pedig a hírek szerint azért nincs, mert Németország nem engedi kivinni az országból az ott előállított, megfelelő minőségű maszkokat. Ez persze várható volt, ezért ebben a helyzetben a kormányzatnak a dolga lenne, hogy gondoskodjon bármi áron (!) a megfelelő védőeszközökről, de sajnos mindeddig erről semmi hír.
Van tehát egy elég nagy rés a pajzson, aminek súlyos következményei lehetnek!