Érdekes és korrekt dokumentumokra épülő írás jelent meg a mosmaiorum.blog.hu oldalon a skótok elszakadását célzó népszavazási kezdeményezésről. Részletesen elemzik az előzményeket és körülményeket, melyekre emiatt itt most nem térünk ki, inkább csak azt vizsgáljuk, hogy milyen hatása lehet ennek az Európa másik végében zajló eseménynek az unió egészére, milyen üzenete lehet mindennek a kelet-közép-európai tagországokban élők számára.
A skót elszakadási szándék érdekes kontextusba kerül az egész uniót érintő integrációs és dezintegrációs tendenciák miatt. Ennyiben is más, mint amikor a szlovákok úgy akartak elszakadni a csehektől, hogy közben mindketten törekedtek az unióba. Akkor még az unió egysége és ereje teljében könnyen elviselte, hogy a keleti határain kopogtató nemzetállamok egymással vitatkozgatnak, főleg amikor még két volt kisantant utódállam „acsarkodott” egymásra, hiszen tudható volt, hogy az ellentéteik azonnal köddé válnak, mihelyst megkapja az új szlovák állam a nemzetközi elismerést. A délszláv konfliktus ilyen szempontból már sokkal kevésbé volt „sima ügy”. Még az önállósodási törekvéseiket és uniós integrációjukat nyugati eleganciával intéző szlovének esetében sem volt zökkenőmentes a szerb csapatok kivonása, amibe akkor Magyarország is kínosan belekeveredett. A többi jugoszláv utódállam ügye azóta sem jutott nyugvópontra, ahogy a jelen blog korábbi posztjában már idézett, a bővítési folyamat előrehaladásáról szóló legutóbbi bizottsági jelentésből is látható és a legfrissebb hírek szerint még a németek is a horvátokon akarnak példát statuálni.
Most a leginkább euro-szkeptikus régi tagállam két részre szakadása nagyon sok kérdést vet fel. Hogyan fog ez hatni az objektív világgazdasági és uniós belgazdasági körülmények miatt egyre sürgetőbb, a racionális érvek alapján egyértelműen indokolt, de az érzelmi, presztízsjellegű, alapvetően irracionális tényezők miatt teljesen bizonytalan európai integrációs törekvésekre? Mennyiben fogja erősíteni azokat, akik amúgy is az unió végét akarják? Milyen kihatása lesz mindennek a régi tagországok részéről az amúgy is folyamatos támadásoknak kitett kelt-közép-európai országokra? Hogyan fog hatni az amúgy is megtorpanni látszó bővítési folyamatra? Mindez természetesen összefügg azzal is, hogy mennyiben okozói az új tagállamok az unió válságjelenségeinek, vagy mennyiben érvényesül velük szemben a bűnbak-keresés?
A fenti kérdések nagy részére majd az idő adja meg a választ, de annyi már most is bizonyos, hogy a skót népszavazás eredménye nem közömbös számunkra sem.