Répássy Róbert igazságügyi államtitkár az MTI-nek így nyilatkozott: „A Velencei Bizottság tagjai számos esetben elfogultságról tettek tanúbizonyságot. Elhangzott olyan vélemény is, hogy ugyan át fogják tanulmányozni az általunk átadott részletes dokumentációt, de nem várható, hogy megváltozzon a véleményük” Túl azon, hogy önmagában eléggé szerencsétlen dolognak tűnik az egyik legnagyobb presztízsű európai alkotmányjogi szakértői testületet elfogultsággal vádolni, ráadásul az MTI hírben olvasható indoklás ezt semmilyen szinten nem támasztja alá.
A híradásban az alábbi tájékoztatás olvasható az átadott „részletes dokumentációval” kapcsolatban: „átadták nekik az alaptörvény negyedik módosításának a KIM által készített csaknem ötvenoldalas angol nyelvű magyarázatát, hogy a Velencei Bizottság raportőrei megismerjék az alkotmány és az abból következő törvények módosításának hátterét. Átadták emellett az alaptörvény egységes – szintén angol nyelvű – szövegét.” Egyrészt az Alaptörvény angol nyelvű szövege nyilván rendelkezésére állt már korábban is a szakértőknek, másrészt a KIM által készített ötvenoldalas magyarázat abból a szempontból érthető módon nem tudja megváltoztatni a raportőrök véleményét, hogy az alkotmánymódosítás elfogadásának módjával kapcsolatos körülményeket utólag már semmilyen dokumentummal megváltoztatni nem lehet. Márpedig feltételezhetően a raportőrök tisztában vannak ezekkel a körülményekkel. Tudják azt, ami itthon lassan a feledés homályába vész, hogy a negyedik alkotmánymódosításnak egy nagyon alapvető feltétele hiányzott: a széles társadalmi támogatottsága.
Igaz ugyan, hogy utólag, március közepén, a Századvég Alapítvány – meglehetősen célzatosan feltett kérdéseivel – végzett közvélemény-kutatása szerint, a lakosság döntő többsége egyetértett az alaptörvény módosításainak főbb pontjaival. Ugyanakkor – amint arról a zárószavazás előtt a jelen blogon is beszámoltunk – a negyedik alkotmánymódosítás végszavazásának áterőltetését a Parlamenten sokan még a kormánypártok szavazótáborából sem támogatták. Ezt a tényt a KIM által összeállított dokumentáció nem tudja megmásítani, és a Velencei Bizottság vizsgálói is valószínűleg tisztában vannak vele. Ezért nem jelent önmagában elfogultságot az, hogy az átadott magyarázatok nem tudják megváltoztatni a véleményüket, és ezért nem kellene továbbrontani hazánk nemzetközi megítélését azzal, hogy magyar politikai tisztségviselők a lehető legszélesebb médianyilvánosság előtt sértegetik a Bizottság tagjait.