Nathan Eagle, az egyik „földi paradicsom” veszteseinek, vagy legalább is átmenetileg nehéz helyzetbe került polgárainak sorsa iránt érzékeny újságíró posztolt a Honolulu Civil Beat oldalon a melegházassággal kapcsolatban egy tényfeltáró írást. Mint írja: „Úgy alakult, hogy a melegek házasodni akarnak Hawaii-on is. És az állam döntéshozói meghallották annak a folyamatosan növekedő többségnek a szavát, akik szerint meg is kell adni a melegeknek ezt a jogot.” Elkészítették és társadalmi vitára bocsátották az utolsó változatát annak a törvénytervezetnek, amelynek elfogadásával Hawaii-on is lehetőség nyílik az azonos neműek házasságára.
Mindez beleillik abba a folyamatba, amelyik az amerikai Legfelsőbb Bíróság döntése után felgyorsulni látszik (melyről akkor a jelen blogon is beszámoltunk). Amint korábban jeleztük, az USA-ban az egyes tagállamoknak lehetőségük van megadni a heteroszexuális házassággal egyenlő jogokat az azonos nemű párok számára is a házasság és gyermeknevelés terén. Mint egy másik posztban írtuk, a „morális univerzum íve” egyre inkább abba az irányba mutat, hogy mind több tagállamban biztosítják az LMBT közösség tagjai számára a házassághoz való jogot. Jelenleg főként a jogalkotókon és a jogalkalmazókon van a sor, a választók ugyanis a népszavazások és a közvélemény-kutatások során, többszörösen is kinyilvánították, hogy egyre nagyobb többségük támogatja az azonos neműek házasságát.
A törvénytervezettel kapcsolatban Larry Silva, Honolulu püspöke egy háromoldalas levélben fejtette ki a melegházasság engedélyezését elutasító álláspontját, melyben a legfőbb ellenérvként azt írta, hogy az azonos nemű párok által nevelt gyermekeknél gyakoribb az öngyilkosság. A cikkíró ezek után felteszi a kérdést: van bármilyen, általánosan elfogadott tudományos bizonyíték, amely alátámasztaná a püspök állítását? Sehol nem találtak olyat, amelyet a tudományos életben széles körben elfogadnának.
A püspök nem idézett egyetlen tudományos közleményt sem állítása alátámasztására.
Egy tanulmány ugyan létezik, amelyet gyakran idéz a Katolikus Hírügynökség, és néhány konzervatív azt sugallja, hogy a melegek hajlamosabbak a depresszióra, a drogfüggőségre és az öngyilkosságra, és a gyermekeik hasonló hajlamoktól szenvednek.
Csakhogy az ezen tanulmányt készítő pszichológus, George Rekers, nem tartotta be azokat a szakmai szabályokat, amelyeket a tudományos kutatások során tiszteletben kellett volna tartania, és ezzel diszkreditálta magát kollégái, sőt még a Floridai Legfelsőbb Bíróság előtt is. (A Floridai Legfelsőbb Bíróság közel 120 000 $-t fizetett neki, hogy egy meleg örökbefogadási ügyben tanúskodjon 2008-ban, de a bíróság végül úgy találta, hogy „az eset annyiira egyértelmű volt, hogy teljesen irracionális lett volna másként dönteni”.)
A cikkíró megkérdezett egy híres szociológus professzort - aki egy Hawaii-on élő vezető melegjogi szakértő - arról, hogy mennyire tekinthető általánosan elfogadottnak ez az állítás, mely szerint a meleg szülök által nevelt gyermekeknél gyakoribb az öngyilkosság, és beszéltünk vele a melegházasságnak a gyermekekre gyakorolt hatásairól.
Judith Stacey, aki a New Yorki Egyetemen a szociális és kulturális elemzések professzora, azt mondta, hogy Silva állítása annyira abszurd, hogy nem is nagyon érdemes rá szót fecsérelni.
„Nincs semmilyen negatív következménye a meleg szülők gyermeknevelésének. Az a vélemény,” – mondta Stacey – „mely szerint az LMBT párok által nevelt gyermekek gyakrabban válnának öngyilkosokká, teljesen megalapozatlan.”
Kutatásai során, amelyek eredményeit elismert szaklapokban publikálta, alaposan megvizsgálta a szülők szexuális irányultságának hatásait.
Egy 2010-es tanulmányban, amelyet Stacey a Dél-Kaliforniai Egyetem professzorával, Timothy Biblarz-al közösen készített, kimondták, hogy a kutatások nem igazoltak semmilyen, a szülők nemétől függő különbséget a gyermeknevelési képességben, a szoptatás kivételével.
„Az a stabil meggyőződés, hogy a gyermeknek szüksége van mind egy apára, mind egy anyára, fellobbantotta a kulturális háborút, a gyermeküket egyedül nevelő anyákkal, a válással, a melegházassággal és a melegek gyermeknevelésével szemben” – állapítják meg a tanulmányban, melynek címe „Mennyire számít a szülők neme?”.
Camaron Miyamoto, aki a Hawaii Egyetem LMBT Hallgatói Szolgálatát koordinálja, azt mondta, hogy a sajnálatos tények szerint a legtöbb tinédzserek által elkövetett öngyilkosság a heteroszexuális szülők, un. hagyományos családjaiban fordulnak elő.
Az éves közgyűlését augusztus elején éppen Honoluluban tartó Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) állásfoglalása szerint, az elmúlt évtizedben végzett kutatások alapján tudományosan nem bizonyítható, hogy a szülői nevelés hatékonysága összefüggene a szülők szexuális irányultságával.
Mindezek alapján Silva püspök állítása hamis – állapítja meg a cikk szerzője.