Tegnap Szlovákiában a szavazásra jogosultak 13%-a ment el szavazni. Megdöbbentő, ugyanakkor valahol érthető is ez az érdektelenség. A hazai első részvételi eredmények is szerényebb érdeklődést mutatnak az öt és a tíz évvel ezelőttinél, bár szerencsére közel sem ilyen drámaian alacsony részvétel várható. A távolmaradás legfőbb oka az lehet, hogy a választók nem látják igazán a tétjét ennek a választásnak, ezért nem látják értelmét, hogy részt vegyenek benne. Még a politika iránt érdeklődő emberek sem tudják pontosan, hogy mi a jelentősége annak, ha most az egyik, vagy a másik párt jelöltjére adják le a voksukat, pedig nagy a tétje ennek a választásnak is. Az Európai Parlament folyamatosan növekvő határköre miatt ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy melyik oldal kerül többségbe. Az EP ugyan továbbra is első sorban elvi irányvonalakat fog meghatározni, de azoknak fokozatosan, egyre nagyobb mértékben fog tudni érvényt szerezni. Ezért egy olyan ország esetében, mint hazánk, ahol a kormányzattal szemben az ellenzék a nemzeti szinten telesen eszköztelen a gyengesége, a széthúzása és a képviselőik nagy részét hiteltelenné tevő múltja miatt, különösen nagy jelentősége lesz annak, hogy milyen irányvonalat fog képviselni az egyetlen olyan legitim erő, amely érdemi hatást tud kifejteni Magyarországon is az elkövetkező években.
Az elmúlt években az EP több olyan határozatot hozott, amely az alapvető emberi jogok védelmét szolgálta az unión belül, és azon kívül is, ahogy erről korábban is beszámoltunk. Ma arról is szól a szavazás, hogy folytatódjon-e ez a küzdelem, és mekkora erővel tudjon érvényt szerezni az EP az emberi jogok védelmének.
Fontolja tehát meg mindenki még egyszer, aki eddig úgy gondolta, hogy nem vesz részt a mai szavazáson, mert egyáltalán nem kicsi a tét: az EP fog-e, tud-e érdemi kontrollt gyakorolni a tagállamok kormányai felett, és azoknak az értékeknek, amelyek erőssé és gazdaggá tették Európa nyugati felét, érvényt tud-e szerezni hazánkban is, vagy sem?
Frissítés 2014. 05.25. 16:50: a 15 óai részvételi adatok alapján (19,53%, szemben az öt évvel ezelőtt ebben az időpontban elért 24,09%, és a tíz évvel ezelőtti 25,5%-al) várható, hogy 30% alatti marad a részvétel (ld. az alábbi grafikont!), ezért minden leadott szavazatnak nagyobb lesz értéke. Még nem késő!
Frissítés 2014. 05. 25. 23:00 Íme az eredmények:
A becsült eredmények alapján egyelőre sem a jobb, sem a baloldalinak mondható frakcióknak nincs meg az abszolút többséghez szükséges 376 szavazata, bár a baloldalnak csak 4 szavazat hiányzik ehhez, de biztos, hogy az új képviselők alapvetően meg fogják határozni az EP politikáját. Ezek közé tartozik Magyarországról a DK, az Együtt-PM és az LMP is, hiszen eddig nem volt EP mandátuma ezeknek a pártoknak.