Úgy tűnik, hogy az elmúlt négy évben nem sikerült érdemi előrelépést elérnie a 2012-ben megválasztott Canterbury érseknek az azonos neműek házasságával kapcsolatban az Anglikán Egyházon belül dúló viszályok terén. Sőt! Az elmúlt napokban egészen drasztikus lépésre szánták el magukat a keményvonalas konzervatívok az anglikán vezetők legutóbbi tanácskozásán: három évre felfüggesztették az amerikai Episcopalis Egyház szavazati és tanácskozási jogát az anglikán világunióban válaszul arra, hogy az episcopalisok kanonizálták az azonos neműek házasságát.
Blogunkon korábban is írtuk arról, hogy az előző Canterbury érsek, Rowan Williams éppen azért mondott le, mert nem tudott megoldást találni erre a konfliktusra. Sokan azt remélték, hogy az új érsek, Justin Welby (ld. a róla szóló korábbi írásunkat is) kezelni tudja a világunión belül kialakult feszültségeket. Sajnos nem így lett. Amint a thecatholictelegraph.com cikke részletesen beszámol az eseményekről, a keményvonalas konzervatívok elérték a céljukat és a kétmillió taggal bíró Episcopalis Egyház szavazati és tanácskozási jogának felfüggesztéséről szóló, precedens értékű határozat komoly figyelmeztetés más nemzeti egyházaknak is (így különösen a Kanadai Anglikán Egyháznak), amelyek szintén tervezik elismerni az azonos neműek házasságát.
A Global Anglican Future Conference nevű koalíció – amely a konzervatív anglikán vezetőket tömöríti a világ minden részéről – üdvözölte a felfüggesztésről szóló döntést. Közleményükben úgy fogalmaztak, hogy „ezt a lépést nem szabad egy folyamat végének tekinteni, ez egy kezdet”. Ugyanakkor voltak olyan fekete bőrű melegjogi aktivisták, akiket annyira felháborított ez a határozat, hogy Canterburybe utaztak, az anglikán vezetők zárt kapuk mögött folytatott tanácskozásának helyszínére és ott fejezték ki tiltakozásukat a döntéssel szemben.
Szerény, de fontos pozitívumként értékelhető, hogy a tanácskozás záródokumentumában az anglikán vezetők elítélték a „homofób elfogultságot és erőszakot”, valamint a „a saját nemükhöz vonzódó emberek elleni büntetőjogi szankciókat”. Az állásfoglalás ezen része azért is érdekes, mert – mint erről is írtunk egy korábbi posztban – azokban az afrikai országokban, ahol börtön, vagy halálbüntetéssel sújtják a homoszexualitást, a keresztény egyházak vagy nem emelik fel a szavukat ez ellen, vagy kifejezetten támogatják, erősítik a homofóbiát.
Mindezek alapján abban valószínűleg igaza lehet a konzervatív anglikán vezetőknek, hogy a homoszexualitással kapcsolatos viták és állásfoglalások az anglikán világunión belül sem fognak lezárulni a mostani döntéssel, de az egyelőre még kérdéses, hogy mi lesz a további lépések iránya.