Továbbra sincs semmi konkrétum az orvosok és a nővérek kezében. Hiába írja elő a jogszabály, hogy a március 1-re tolt határidő előtt legalább 30 nappal korábban kézhez kell kapnia az egészségügyi munkavállalóknak az új egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló szerződés tervezetét, még mindig nem kapták meg a nővérek és az orvosok ezt – a további egzisztenciájukat alapvetően meghatározó – dokumentumot.
Pedig nem babra megy a játék. Míg a beígért orvosi béremelés az orvosok egy részének nem jelent lényeges jövedelem-növekedést, sőt a paraszolvencia tilalma miatt többüknek kifejezett csökkenést eredményez, a nővéreknek az új jogviszony létesítése egyáltalán nem jár fizetésemeléssel, addig az új egészségügyi jogviszony létesítése sokkal kiszolgáltatottabbá, sőt a titkos szolgálatok erre specializált egységei által ellenőrizhetővé, valamint az állami szervek által ide-oda vezényelhetővé teszi a dolgozókat. Ezek alapján különösen elfogadhatatlan, hogy a jogszabályban meghatározott gondolkodási idő harmadánál még mindig nem mondanak semmi konkrétumot az érintetteknek saját szerződésükkel kapcsolatban.
De vajon kin múlik ez? Kinek lenne a feladata a jogszabály végrehajtásáról, a törvények és rendeletek betartásáról és betartatásáról gondoskodni? A törvény és a végrehajtási rendeletek alapján ez egyértelműen az Országos Kórházi Főigazgató (OKFŐ) feladata lenne, aki – eleve nem kis késéssel – február 3-ra ígérte a tájékoztató dokumentumok, és a részletszabályok megküldését a kórházak vezetőinek (ld. előző posztunkat is!), de mindeddig erre nem került sor. Készült ugyan egy hosszú, ámde semmitmondó levél február3-i dátummal a kórházigazgatóknak, amiben azonban olyan lényeges kérdésekben, hogy pl. ki, milyen feltételekkel vállalhat másik munkát (pl. magánrendelést), vagy, hogy hogyan kell kiszámolni az ügyeleti és túlmunka díjakat, határidő nélkül csak későbbi időpontban ígért az OKFŐ tájékoztatást.
A dolgok jelenlegi állása alapján egyáltalán nem zárható ki, hogy a határidő után kézhez kapott szerződéseket a mesterségesen lerövidített gondolkodási idő elteltével az egészségügyi dolgozók nagy százaléka nem fogja aláírni, és vállalja annak ódiumát, hogy emiatt március 1-vel megszűnik a munkaviszonyuk.
De akkor ki fogja ellátni a betegeket?!
Frissítés: 02.09-én este megjelentek az OKFŐ utasítások és elolvashatóak a MOK weboldalán. A tehnikai kérdéseket részletesen szabályozzák az utasítások, de az érdemi kérdések továbbra is nyitottak maradtak: pl. az kiderül, hogy milyen feltétlek fennállása esetén fogják biztosan elutasíítani a másodállás engedélyezésre vonatkozó kérelmeket, és mely esetekben lehet másodállást vállalni engedély nélkül is. Ugyanakkor továbbra sem tudni, hogy miket fog mérlegelni, milyen szempontok alapján fog dönteni az OKFŐ Hivatala, ha a másodállás végzéséhez a hozzájárulás megadása nem ütközik a jogszabályokba, de nem is automatikus.