A hétvégén két megmozdulás is zajlott Budapesten, melyeknek a kezdeményezői – elvben – a pártoktól független, civilek voltak. Nyilván nincs Magyarországon, de vélhetően az EU-ban sem olyan ember, aki egy kicsit is követi a magyar belpolitikai eseményeket, és ne tudná pontosan megmondani, hogy melyik rendezvényen mely pártok biztos szavazói vettek részt, de a hivatalos kommunikáció szintjén ezek mégis civil kezdeményezések voltak. Érdemes megvizsgálni ennek a jelentőségét abból a szempontból, hogy milyen hatásai és lehetséges következményei vannak ezeknek a megmozdulásoknak. Annak ellenére ugyanis, hogy az un. civil szervezők politikai kötődéseit nyilván sejtik azok is, akik az EU különböző testületeiben, a politikai elemzéseket készítő központokban és fórumokon fogják majd kiértékelni a hétvégi budapesti eseményeket, azért a hivatalos megnyilatkozásaikban kénytelenek azokat civil kezdeményezéseknek tekinteni és akként kezelni. Ez viszont – összhangban a kezdeményezők szándékával – azt a látszatot kelti, hogy itt a pártpolitikai kötődéseknél szélesebb, a pártpolitikától távol maradó emberek véleményét juttatták kifejezésre a megmozdulások résztvevői. Igaz ugyan, hogy ha a két rendezvényen összesen részt vett 3-400 ezer ember, akkor ez azt is jelenti, hogy nem vett rész rajtuk 9-9,5 millió, de ez most pont ugyanúgy irreleváns, mint amikor a választásokon a vesztesek azt kezdik számolgatni, hogy hányan nem szavaztak a győztesre. Ha valaki rosszindulatúan akarja interpretálni a dolgokat – márpedig minden üldöztetési téveszme nélkül is be kell látni, hogy azért mindig vannak olyanok, akiknek a pillanatnyi érdeke azt kívánja, hogy negatív fényben tüntesse fel a magyarokat –, akkor az joggal mondhatja, hogy a Magyarországon a civil közvéleményben ez a két irányzat van: Orbán Viktor szimpatizánsai, akik visszautasítják az EU Magyarországgal kapcsolatos bírálatait és a Klub rádió szimpatizánsai, akik kedvenc rádióadójuk megmentéséért küzdenek. Az előbbiek két nagyságrenddel többen vannak, és ezeken kívül más civil kezdeményezés Magyarországon nincs. Márpedig vélhetően a magyar emberek igencsak széles tömegei számára egyik kezdeményezés sem vállalható, egyikkel sem értenek egyet. A hazánkat érő méltánytalan kritikák elleni tiltakozó megmozdulás sem céljában, sem módszerében nem volt elfogadható sokak számára azok közül sem, akik 2010-ben még a FIDESZ-KDNP támogatói voltak, ahogy ezt többek között mindennapi.hu főszerkesztőjének blogbejegyzése is nagyon jól kifejezésre juttatja, de a Klub rádió „megmentéséért” tartott tüntetés sem tűnik különösebben adekvátnak az előzmények ismeretében.
Kaleidoscope és Prizma
2012.01.22. 20:26
Civil a pályán
Címkék: értékelés kockázatok demonstrációk
2 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
prisma 2012.01.22. 21:30:43
kaleidoscope · http://kaleidoscope.blog.hu 2012.01.23. 06:58:15
Klubrádió: Lapot húztak tizenkilencre?
A Klubrádió elvesztette a budapesti 95.3 MHz-es hullámhosszra kiírt pályázatot. Emiatt aztán a Fidesz ellenében felsorakozó politikai erők valóságos hadjáratot indítottak a NMHH ellen, melynek vezetője és szóvivője meglepően érvelt.
Szalai Annamária többször említette a Klubrádió vesztes pályázatával kapcsolatban, vagy azt, hogy nagyon gyenge munka volt, vagy azt, hogy szándékosan adtak be vesztes dolgozatot. Ez a talányos érvelés méltán vet fel kérdéseket, mert végülis a győztes pályázathoz képest az egy pontnyi különbség, nem akkora, hogy azt a hivatal vezetőjének meg kellene említenie, nem beszélve arról, hogy intenzív ellenérvelésnek is teret nyitottak ezekkel a kijelentésekkel, hacsak...
Az előzményhez hozzátartozik, hogy a Klubrádió tavaly megnyerte a 92.9 MHz-es hullámsávra kiírt pályázatot, amely akkor a Katolikus Rádióé volt. Az akkori hatóság azonban nem tudta megkötni az új szerződést mert létezik egy szabály, mely szerint senkinek nem lehet egy időben két rádióra frekvenciája. Mivel a Klubrádió akkor nem oldotta fel ezt a problémát, így a hatóság megvonta tőlük a megnyert frekvencia engedélyt. Ezt a döntést bíróság előtt támadta meg a rádió és a napokban várja az ítéletet, amit a tiszta jogi helyzet miatt valószínűleg nem nyerhet meg! Fontos tudni, hogy a 92.9 MHz frekvenciáért a nyertesnek nem kell fizetnie frekvencia használati díjat, míg a 95.3 MHz-re csak a kikiáltási ár 35 millió Forint volt. A nyertes 75 milliót ajánlott, a Klubrádió ötvenet. Vagyis, hazardírozhatott a rádió tulajdonosa, mert ha nekik ítéli a bíróság a korábban megnyert ingyenes frekvenciát, majd bolondok lennének egy fityinget is fizetni a 95.3 MHz - ért. Addig is nyomás alatt lehet tartani a döntéshozókat, lehet nemzetközi balhét kezdeni. Mindezeket figyelembe véve válik érthetővé Szalaiék érvelése, különösen akkor, ha azt beszélik, hogy a Klubrádió előre tudta mely paraméterekkel nyerhet, hiszen a hatalomnak nem kellett az újabb púp a hátára, van neki baja e nélkül is épp elég...
Forrás: radioq.hu/index.php?page=forum&topic=12
Annyit tennék hozzá, hogy a Klub rádió valamelyik képviselője az egyik adásban nem volt ennyire pesszimista a perrel kapcsolatban, ezért én azt a forgatókönyvet sem vetném el, hogy megnyerik a pert és simán átmennek a 92.9-re, persze kérdés, hogy ez meddig húzódhat. Mindazonáltal szerintem most a bíróság térfelén pattog a labda, ezért nem tűnt aktuálisnak a szimpátia tüntetés.