Eljött az ideje, hogy az egyház csatlakozzon a szexuális forradalomhoz – nyilatkozta Justin Welby, Canterbury érseke, aki egyben az Anglikán világegyház vezetője is, adta hírül a The Telegraph cikke nyomán a Queering the Church blog. Mint a cikk felvezetője írja: „A Canterbury érsek felhívta a figyelmet arra, hogy az Angol Egyháznak (amely a hivatalos anglikán egyház Angliában és Walesben) szembe kellene néznie azzal a forradalmi változással, ami végbement a homoszexualitáshoz való viszonyulásban.”
Ezután John Bingham, a The Telegraph egyházügyi szerkesztője így folytatja: Justin Welby érsek miután átvette az egyház vezetését, most már ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy „lehetetlenség és teljesen abszurd” elképzelés lenne figyelmen kívül hagyni az elsöprő erejű társadalmi változásokat. Szabadon idézve Harold MacMillan 1950-es beszédjéből, amelyben támadta a dél-afrikai apartheidet, az érsek arra figyelmeztette az egyház vezetőit, hogy át kell értékelniük saját viszonyulásukat a melegekhez – akkor is, ha ez „nem tetszik” nekik.
Mindez nem jelenti azt, hogy egy olyan kérdésben, mint pl. a melegházasság ügye, azonnali politikai irányváltást tervezne, de bejelentette, hogy egy átfogó kampányt indítanak az Angol Egyház 5000 iskolájában a melegek elleni zaklatások megfékezése érdekében.
Megértve a Stonewall nevű szervezet szándékait, amely kampányt indított az azonos neműek házasságának támogatására, meg kívánja hívni őket a majd egymillió gyermeket tanító egyházi iskolákba.
„Akár tetszik, akár nem, el kell fogadnunk, hogy a forradalomi változások mentek végbe a szexualitás területén" – mondta az érsek.
Megjegyzései drámai változást jelentenek azokhoz az első megszólalásokhoz képest, amiket közvetlenül érseki kinevezése után lehetett hallani, a hivatalos egyházi megnyilatkozásokból, és amelyek a nők pappá szentelésével kapcsolatos fiaskó megoldására összehívott yorki általános zsinathoz szóltak.
Elismerte, hogy „radikálisan” csökkent az emberek vallási kötődése, amit alátámasztanak a legutóbbi népszámlálási és más közvélemény-kutatási adatok, valamint az "elsöprő" váltás következett be közvéleményben olyan kérdésekben, mint a szexualitás, ahol a "korábbi várakozásoknak megfelelő attitűdök" eltűntek.
De ő továbbra is ragaszkodik ahhoz a véleményéhez, hogy az egyház számára akár előnyösek is lehetnek a változások, és képes lehet újra növekedni, ha a változó világ kihívásaira adott „válasza radikális és kezdeményező jellegű” lesz.
A cikk a továbbiakban beszámol arról, hogy hogyan állította párhuzamba az érsek múlt heti egyiptomi látogatása kapcsán a hazai változásokat a nemzetközi tendenciákkal.
Mindezek alapján úgy tűnik, hogy mégsem volt teljesen hiába való Peter Tatchell látogatása Welby érseknél, melyről korábban beszámoltunk, bármennyire visszafogottak voltak az első hírek a „papírformának” megfelelően, és nem volt alaptalan az a bizakodás, amelynek hangot adtunk Welby érsek kinevezése kapcsán. Voltak ugyan kritikusnak tűnő pillanatok, és érzékelhető volt egy kőkemény lobbyharc az Angol Egyházon belül is, végül talán mégis csak győz a józanész, és valóban példamutató lesz az egész kereszténység számára az Angol Egyház hozzáállásának változása a melegek jogainak elismeréséhez és tiszteletben tartásához.