Az azonos neműek házasságának elismerése ellen tiltakozóknak világszerte az a legfőbb érve, hogy az emberi társadalom nem definiálhatja újra a házasság fogalmát, amely csak és kizárólag egy férfi egy nő unióját jelenti és jelentheti. Ennek az állításnak az indoklásában már világnézeti alapon vannak különbségek, a vallásos emberek Istenre hivatkoznak, mondván Ő teremtette így a világot, ezért az ember ezt nem írhatja felül, a nem hívők meg arra, hogy a házasság már a társadalom kialakulása előtt is ezt jelentette, ősibb, mint az emberi társadalom. Persze mindkét indoklás teljesen hamis és alaptalan, sem az isteni kinyilatkoztatás nem tartalmazza – ahogy erre korábban utaltunk már – ezt a definíciót, és azt is mindenki tudja, hogy az emberi társadalmakban évszázadokon (sőt, valószínűleg évezredeken) keresztül más családformák voltak jellemzőek, hiszen a monogám házasság alig 2,5-3 ezer éve kezdett elterjedni, de ma sem mondható általánosnak. Mindezek a tények azonban nem zavarják azokat, akik a „házasság intézménye” elleni támadásnak tekintik a házasság átértelmezését, az azonos nemű párok uniójának házasságként való elismerését, és apokaliptikus víziókat vetítenek a társadalom elé, ha ezt a „szörnyűséget” meg merik tenni. Az házasság értelmezésének sérthetetlenségére – képmutató módon – határok nélkül hivatkoznak, amint erre korábban már szintén utaltunk.
De miért is olyan nagy tragédia egy fogalom újraértelmezése, „átdefiniálása”? Miért dőlne ettől össze a világ? Sosem volt még ilyen a történelem folyamán? Sosem fordult elő, hogy a tudomány fejlődésével az emberi társadalom rákényszerült arra, hogy újraértelmezzen dolgokat?
Dehogynem. A „naplemente” szavunk a geocentrikus világkép szüleménye. A heliocentrikus világkép elterjedésével át kellett értelmezni ezt a szót. És lám, nem dőlt tőle össze a világ. Igaz, volt ebben a kérdésben is egy „kis vita”, akik ostoba módon azt hirdették, hogy Isten akarata szerint csakis a Föld lehet a világmindenség középpontja, akik ezzel kapcsolatban is azt állították, hogy a Bibliából ez egyértelműen kiolvasható, azok attól sem riadtak vissza, hogy máglyára küldjék a másként gondolkodókat, de aztán néhány száz év után (konkrétan II. János Pál pápa bocsánatkérésével) bebizonyosodott, hogy tévedtek.
Mi a baj tehát azzal, hogy a házasság fogalmát is át kell értelmezni?
(A kép innen származik, eredetileg egy szép, animált GIF file.)