A 444.hu részletesen beszámolt az elmúlt hetek halálozási statisztikáiban tapasztalható aggasztó jelenségekről. A "haszanz" becenéven publikáló szerzőjük összefoglalójából kiderül, hogy 2020 végén a COVID 19 járvány áldozatain túl, még majdnem ugyanannyival többen haltak meg, a megelőző öt év hasonló időszakához képest. A cikkíró szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy az előző évekhez képest tapasztalható többlethalálozás „a hivatalos jelentések alapján nem köthető a koronavírushoz”, mert – mint írja – „Máshoz viszont nehéz”.
Az kétségtelen, hogy valamilyen összefüggés lehet a többlethalálozás és a járvány között, de valószínűleg ez nem a COVID 19-ben elhunyt betegek számának kozmetikázásával magyarázható, hanem az egyéb betegségek kezelésének elmaradásával, az idejében el nem végzett műtétekkel és gyógyító beavatkozásokkal. Sajnos nagyon is várható volt, hogy egy idő múlva meglesznek a következményei a járvány miatt egy időre már tavasszal is leállított nem sürgős diagnosztikus és terápiás ellátásoknak. Tudható volt, hogy bár a tervezett műtétek leállítása átmenetileg még javította is a halálozási statisztikákat – hiszen az elhalasztott műtéteknek nem voltak szövődményeik, ami rövidtávon javulást eredményezett – egyszer azonban meglesz ennek a böjtje. Most jött el az az idő, amikor az elhalasztott vizsgálatok, az időben el nem végzett kezelések miatt már gyógyíthatatlan állapotban kórházba kerülő betegek sokkal nagyobb számban halnak meg, mint a megelőző években. Mindez részben sajnos szükségszerű következménye egy ilyen egészségügyi válsághelyzetnek, azonban mindannyian emlékszünk arra, hogy több esetben inadekvát döntések születtek a járvány első hulláma idején (amint erre a jelen blogban is felhívtuk a figyelmet).
A kérdés az, hogy a statisztikailag kimutatható többlethalálozásból mekkora rész a járvány miatt indokoltan elhalasztott egészségügyi ellátásoknak, és mekkora a hazai ellátórendszer egyre súlyosabb válságának következménye. Ez utóbbi ugyanis a járvány lezajlása után is emberek százainak, vagy ezreinek halálát fogja okozni, amint erre már több, mint két éve felhívtuk a figyelmet egy korábbi posztban. A helyzet azóta sok szempontból romlott. Igaz ugyan, hogy a kormány kilátásba helyezett egy jelentősebb béremelést, azonban azzal, hogy a rendszer hatékony működésre képes átalakítása (ld. erről szóló korábbi írásunkat is) helyett egy fegyveres testület működési rendjét és logikáját akarják ráerőltetni az egészségügyi ágazatra, még egy nagy lépést sikerült tenni a teljes összeomlás irányába (amint erről ugyancsak írtunk már a jelen blogon). Úgy tűnik, hogy immáron a hivatalos statisztikák is alátámasztják az évek óta megfogalmazott aggodalmak jogosságát.